Karty sieciowe (NICs) służą do połączenia urządzenia z siecią. Ethernetowe karty sieciowe są wykorzystywane w połączeniach kablowych, a karty WLAN (Wireless Local Area Network) do połączeń bezprzewodowych. Urządzenie końcowe użytkownika może być wyposażone w oba typy kart. Drukarka sieciowa może mieć tylko kartę Ethernetową i wtedy może być podłączona do sieci tylko za pomocą kabla Ethernetowego. Inne urządzenia takie jak tablety, czy smartfony, mogą mieć tylko kartę WLAN i muszą wówczas używać połączenia bezprzewodowego.

Nie wszystkie łącza fizyczne są takie same, jeżeli chodzi o poziom wydajności.

Na przykład w przypadku urządzenia bezprzewodowego można zaobserwować zmniejszenie wydajności sieci w zależności od jego odległości od bezprzewodowego punkt.dostępowego. Sygnał radiowy jest tym mniejszy im dalej znajduje się urządzenie odbiorcze od punktu dostępowego. To może przyczyniać się do mniejszej przepustowości albo całkowitego braku połączenia bezprzewodowego. Rysunek pokazuje, że do regeneracji sygnału do innych części domu, które są zbyt oddalone od bezprzewodowego punktu dostępowego może być wykorzystany regenerator sygnału. Opcjonalne połączenie przewodowe nie będzie zmniejszało wydajności sieci, ale będzie bardzo ograniczało mobilność urządzeń oraz wymagało stałego umiejscowienia.

Wszystkie urządzenia bezprzewodowe muszą dzielić dostęp do fal radiowych łączących te urządzenia z bezprzewodowym punktem dostępowym. To oznacza, że może wystąpić zmniejszenie wydajności sieci, gdy więcej urządzeń bezprzewodowych będzie miało równoczesny dostęp do sieci. Urządzenie przewodowe nie wymaga dzielenia jego dostępu do sieci z innymi urządzeniami. Każde urządzenie przewodowe ma oddzielny kanał komunikacyjny poprzez swój kabel Ethernetowy. Jest to ważne w przypadku używania pewnych aplikacji takich jak: gry online, strumieniowe transmisje wideo, wideo konferencje, dla których bardziej wymagane jest dedykowane pasmo,

Z najbliższych kilku tematów będzie można dowiedzieć się więcej na temat połączeń, które występują w warstwie fizycznej oraz jak te połączenia wpływają na przepływ danych.