Światłowód stał się bardzo popularny do łączenia urządzeń wykorzystywanych w infrastrukturze sieciowej. Pozwala on na przesyłanie danych na większe odległości z wyższymi przepustowościami (prędkościami transmisji danych) w porównaniu z innymi mediami sieciowymi.

Światłowód jest elastyczny a cienkie przezroczyste włókno wytworzone z bardzo czystego szkła (krzemionki) jest niewiele grubsze od ludzkiego włosa. W przypadku transmisji światłowodowej przesyłane bity kodowane są jako impulsy świetlne. Kabel światłowodowy działa jako falowód lub "rura świetlna" służąca do przesyłania światła pomiędzy dwoma końcami przy minimalnych stratach sygnału.

Jako analogię można podać pustą rolkę po ręcznikach papierowych od wnętrza pokrytą powierzchnią lustrzaną, która ma tysiąc metrów długości oraz mały wskaźnik laserowy służący do wysyłania sygnałów kodów Morse'a z prędkością światła. Działanie jej jest podobne do działania światłowodu z wyjątkiem tego, że prawdziwy światłowód ma mniejszą średnicę i wykorzystuje zaawansowaną technologię nadawania i odbioru sygnału świetlnego.

W przeciwieństwie do przewodów miedzianych, światłowód może przesyłać sygnały z mniejszym tłumieniem i jest całkowicie odporny na zakłócenia EMI oraz RFI.

Okablowanie światłowodowe obecnie posiada cztery główne rodzaje zastosowań w przemyśle:

W niniejszym kursie zajmiemy się wykorzystaniem światłowodów w ramach przedsiębiorstwa.