Sieci komputerowe, jak i Internet wspierają komunikację międzyludzką poprzez zapewnianie niezawodnej komunikacji pomiędzy ludźmi. Pojedyncze urządzenie pozwala na używanie (także równoległe) wielu aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy komunikator internetowy do wysyłania komunikatów i ich odbierania. Aplikacje, takie jak klienci pocztowi, przeglądarki stron WWW, komunikatory pozwalają nie tylko na wysyłanie danych, ale także na znalezienie poszukiwanej informacji.

Każda informacja, wysłana poprzez aplikacje zostaje spakowana, przetransportowana i dostarczona do urządzenia docelowego. Procesy opisane w warstwie transportowej OSI przyjmują dane z warstwy aplikacji i przygotowują je do adresowania w warstwie sieci. Warstwa transportowa przygotowuje dane do transmisji poprzez sieć. Host źródłowy komunikuje się z hostem docelowym, aby ustalić, jak podzielić dane na segmentyoraz jak zapewnić, że wszystkie segmenty zostaną dostarczone. Myśląc o warstwie transportowej, można wyobrazić sobie biuro kurierskie, przygotowujące każdą, pojedynczą paczkę w dużej, zbiorowej przesyłce.

W tym rozdziale poznamy rolę warstwy transportowej w procesie enkapsulacji danych i przygotowaniu ich dla warstwy sieci. Warstwa transportowa obejmuje również następujące funkcje:

Cele nauczania

Po zakończeniu tego rozdziału będziesz potrafił: